Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Europejska Droga Pokoju2007-11-08  11:05:32
Kategoria: Aktualności

W słupskim parku im. Otto Freundlicha odsłonięto pierwszą w Polsce rzeźbę z cyklu Europejskiej Drogi Pokoju pt. „Otwarta głowa”. Projekt składający się z serii rzeźb ma docelowo połączyć zachód ze wschodem i północ z południem Europy. Otto Freundlich ideę Europejskiej Drogi Pokoju stworzył wspólnie ze swoją partnerką Jeanne Kosnick - Kloss. Jego plany pokrzyżował wybuch II wojny światowej, podczas której artysta został zamordowany w obozie na Majdanku.

Pomysł podchwycił po wojnie prof. Leo Kornbrust i systematycznie realizuje go od 35 lat. Od tego czasu wspólnie z 40 artystami z 12 krajów powstało 50 rzeźb, min. we Francji, Holandii, Belgii i w Niemczech.

Odsłonięty monument składa się z symbolicznej głowy urodzonego w Słupsku Otto Freundlicha. Jego autorem jest prof. dr hab. Jan Stanisław Wojciechowski, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W uroczystości oprócz prezydenta miasta Macieja Kobylińskiego uczestniczyli prof. Rudolfa Warnkinga, Prezes Fundacji Unii oraz prof. Leo Kornbrust - Przewodniczący Stowarzyszenia Droga Pokoju - Droga Rzeźb w Europie. (jas)


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl