Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Elektrownia wiatrowa dostarczy energię2007-10-25  13:34:26
Kategoria: Aktualności

Energa-Obrót SA podpisała umowę na zakup energii oraz praw majątkowych z Green Power Polska, która jest inwestorem w największej powstającej na terenie Polski elektrowni wiatrowej. Umowa jest zwieńczeniem ponad półtorarocznych prac i negocjacji, jakie toczyły się między obydwiema firmami. Dwustronne porozumienie podpisali Masaaki Matsuoka, dyrektor Green Power Investment Corporation i Jacek Śmiech, prezes zarządu Energa-Obrót SA.

Powstająca na terenie gmin Słupsk i Ustka elektrownia wiatrowa będzie największym tego typu obiektem w Polsce. Składać się będą na nią 104 turbiny wiatrowe o mocy 2.3 MW każda, co daje w sumie 240 MW mocy elektrowni. Zakończenie budowy planowane jest do końca 2009 roku. Wiatraki będą miały ponad 100 m wysokości, a średnica wirnika wynosić będzie prawie 90 m.

- Cieszymy się, że to właśnie nasza spółka zawarła porozumienie z renomowanym światowym inwestorem, tym bardziej, że przedsięwzięcie jest bezprecedensowe w skali kraju - będzie największą w Polsce i jedną z największych europejskich elektrowni wiatrowych posadowionych na stałym lądzie - powiedział Jacek Śmiech.

Systematycznie zwiększająca się konieczność zakupu tzw. świadectw pochodzenia energii, czyli certyfikatów potwierdzających ich pochodzenie ze źródeł odnawialnych, motywuje sprzedawców energii do zabezpieczenia niezbędnych dostaw z dużym wyprzedzeniem.

- Szacujemy, że w 2010 roku energia pochodząca z nowej elektrowni pokryje około 20 procent rocznego zapotrzebowania Energi na tzw. energię zieloną, kiedy to ponad 10 procent sprzedawanej przez nas energii pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych - mówi Andrzej Lange, Dyrektor Departamentu Rynku Energii w Energa-Obrót SA. - Oczywiście zamierzamy nadal rozwijać własne ekologiczne źródła energii, ale umowa zawarta z Green Power Polska pokazuje, że otwarci jesteśmy również na współpracę z zewnętrznymi kontrahentami.

Energa współpracuje też z lokalnymi wytwórcami energii odnawialnej, od których zgodnie z wymogami obowiązującego prawa, odkupuje energię elektryczną. Dzięki temu do sieci dystrybucyjnej koncernu przyłączone są liczne małe źródła odnawialne: wodne, wiatrowe oraz pozyskujące energię z biogazu lub z biomasy. W ubiegłym roku ilość energii elektrycznej pochodząca ze źródeł własnych wyniosła 755 028 MWh (z czego najwięcej bo 668 tys. MWh pochodzi z Elektrowni Wodnej we Włocławku), co daje Grupie Kapitałowej Energa blisko 30-procentowy udział w krajowym rynku. (jas)


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl