Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Wystawa „Tak to widziałem”2007-09-26  10:42:58
Kategoria: Kultura

W Muzeum Pomorza Środkowego można oglądać autorską wystawę fotografa Jana Maziejuka, który w tym roku obchodzi jubileusz 50–lecia pracy. W trzech salach Zamku Książąt Pomorskich, na 156 fotogramach artysta zaprezentował 50–letnią historię ziemi pomorskiej widzianą obiektywem aparatu.

– Jest to autorska wystawa Jana Maziejuka, znanego dziennikarza, fotoreportera, który już ponad 50 lat pracuje w swoim zawodzie. Ta okrągła rocznica sprowokowała go, żeby pokazać fragmenty życia społeczno–polityczno–gospodarczego w Słupsku i na ziemi słupskiej – podkreśla Mieczysław Jaroszewicz, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. –Temat zdjęć jest różnorodny. Jest to taki przekrój przez nasze życie – dodaje.

Zdjęcia prezentują fragmenty życia politycznego, wizyt pierwszych sekretarzy, premierów na ziemi słupskiej, migawki z Festiwali Pianistyki Polskiej oraz codzienne życie mieszkańców ziemi słupskiej. – Powiedziałbym, że to jest taki dziejopis, ale w formie fotografii naszego życia tu w Słupsku, na Pomorzu w ciągu ostatnich 50 lat – dodaje Jaroszewicz. – Wystawa skłania tez do refleksji.

– Biorę życie jakie ono jest na co dzień, szare, barwne, kolorowe. Staram się to rzetelnie robić, nic nie upiększać – podkreśla Jan Maziejuk.

W 1959 roku ukończył kurs fotograficzny, który – jak wspomina autor – bardzo wiele mu pomógł. – Pierwsze zdjęcie – interwencyjne – opublikowane zostało w „Motorze”. Facet kupił nową SHL–kę i przedni widelec się w niej urwał. On przyszedł do mnie. Zrobiłem zdjęcie i wysłałem do „Motora”. Na następny dzień po publikacji przyjechała ekipa fabryczna SHL–ki z Kielc i wymieniła to – wspomina z sentymentem Jan Maziejuk.

Na ekspozycji zaprezentowany został również sprzęt fotograficznej i projektory filmowe. Pierwszy aparat pochodzi z 1911 roku, czyli okresu międzywojennego. – Na wystawie możemy zobaczyć jak rozwijała się technika, produkcja aparatów fotograficznych, jaki był ogromny postęp w tej dziedzinie – podkreśla fotograf. – Przy kultowym Nikonie FM2 zaprezentowany został współczesny cyfrowy Nikon. Wystawę można oglądać w godz. 10-16, do niedzieli 7 października. (jas)

Fot. Jarosław Sikora


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl