Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Znicz już zgaszony2007-08-06  16:08:42
Kategoria: Sport

W Parku Kultury i Wypoczynku w Słupsku uroczyście zakończono odbywające się od 8 dni XIII Światowe Igrzyska Polonijne. Na ceremonii zaprezentowali się cheerleaders Maxi Energa oraz Słupska Grupa Baletowa Arabeska. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz karate zaprezentowany przez Letnią Akademią Taekwondo oraz występ słupskiego kabaretu DKD.

Nasze miasto otrzymało amerykańską flagę ze złotym orłem ufundowaną przez Kongres Polonii Amerykańskiej. Jednym z ważniejszych elementów zakończenia Igrzysk było przekazanie przez Macieja Kobylińskiego, prezydenta Słupska flagi Igrzysk Michałowi Zaleskiemu, prezydentowi Torunia, gdzie za dwa lata odbędą się XIV Światowe Igrzyska Polonijne. Oficjalną formułę zamknięcia Igrzysk wygłosił przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Konwiński, po czym zgasił znicz a na scenie pojawił się oklaskiwany przez fanów zespół Kombi.

Ostatniego dnia Igrzysk w Słupsku odbyła się ponadto XI edycja Święta Ryby, Polonusi mogli spróbować świeżych ryb sprzedawanych na kilkunastu stoiskach oraz wysłuchać koncertu „Słupska biesiada” w wykonaniu słupskich zespołów m. in. Amados, Silver Band, Baltic Band.

„Igrzyska w pigułce”

Przez tydzień w słupskich halach sportowych oraz na morzu Bałtyckim w Ustce w 21 dyscyplinach sportowych rywalizowało około 1000 Polonusów z 25 krajów. Przeprowadzono ponad 2000 startów, 270 zawodników zdobyło medale indywidualnie, z czego niektórzy wielokrotnie. W klasyfikacji medalowej zwyciężyła ekipa z Niemiec, która zdobyła: 94 medale, w tym 39 złotych, 28 srebrnych i 27 brązowych. Na kolejnych miejscach w kwalifikacji medalowej znalazły się zespoły z Litwy, Czech i Kanady. Najliczniejszą ekipą Igrzysk była reprezentacja Niemiec - 187 zawodników, zaś najmniejszą była reprezentacja Danii - 1 osoba. Najstarszym zawodnikiem był Zbigniew Zdzienicki, urodzony w 1931 r., a najmłodszymi Bernard i Dominik Błażewicz z 2003 r. (mas)

 

Fot. Jarosław Sikora


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl