Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
„Stolper Jungchen” - „Słupski Chłopczyk”2007-06-29  13:58:26
Kategoria: Aktualności

W ratuszu uroczyście podpisano umowę o rozpoczęciu produkcji sera typu camembert „Stolper Jungchen” („Słupski Chłopczyk”), opartego na przedwojennej recepturze. Wytwarzaniem specjału zajmie się zakład Produkcyjno - Handlowym SER-MILK. Prawo do używania nazwy, licencję i oryginalną recepturę Słupsk zakupił za 4 tys. euro od bawarskich spadkobierców producenta.

- Od 2004 roku miasto Słupsk ma prawa do „Słupskiego Chłopczyka” na terenie Polski. Od 2006 roku na terenie Niemiec. Jesteśmy jedynym dysponentem tego znaku - podkreśla Przemysław Namysłowski, Dyrektor Biura Promocji i Integracji Europejskiej Urzędu Miejskiego w Słupsku. (jas)

„Słupski Chłopiec” - „Stolper Jungchen” to nazwa sera o specyficznym smaku, produkowanego w Słupsku od końca XIX wieku do marca 1945 roku. Ser był pleśniakiem z gatunku camembert, ale wyróżniały go charakterystyczne, delikatesowe punkty smakowe. Szybko zyskał sobie znakomitą markę w całych Niemczech, co spowodowało, że stanowił aż 75 % produkcji serów słupskiej mleczarni („Molkereigenosseschaft Stolp G.m.b.H”), która - podobnie jak po wojnie - mieściła się przy ul. Bałtyckiej 4 (Stolpmünderstrasse 4). Ponad 50 % wyprodukowanego „Chłopczyka” brała stolica Niemiec. Na światowej wystawie „EXPO 1927” w Paryżu słupski produkt uzyskał Złoty Medal i Krzyż Zasługi. Pod koniec lat dwudziestych minionego wieku serek stał się tak znany, że nawet na kartkach pocztowych ze Słupska zastąpił znanego wówczas słupszczanina Heinricha von Stephana, twórcę światowego systemu pocztowego i pocztówki. Na kartce widniał wizerunek wędrującego chłopca z kijem w jednej ręce, a z serem w drugiej - napis głosił: „Słupsk - miasto Słupskiego Chłopczyka” (Stolp - die Stadt des Stolper Jungchen).


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl