Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Ocalić od zapomnienia2007-04-25  11:05:42
Kategoria: Aktualności

Każdy aparat ma swoją duszę - uczniowie Liceum Plastycznego w Słupsku postanowili bardziej zgłębić ten temat. Rozpoczęli akcję zbierania starego zabytkowego sprzętu fotograficznego: aparatów analogowych, powiększalników, kuwet, lamp studyjnych oraz zdjęć dawnego Słupska. Wiele osób posiada jeszcze aparaty analogowe lub akcesoria związane z fotografią, które często od lat nieużywane leżą w piwnicy. Młodzi artyści z Liceum Plastycznego apelują, aby ich nie wyrzucać do kosza, tylko im przekazać.

- Mamy plany zorganizowania w szkole stałej ekspozycji dostępnej dla wszystkich - tłumaczy Agnieszka Babińska, nauczycielka fotografii.

Część sprzętu posłuży jeszcze młodzieży do zgłębiania tajników profesji. Szkoła posiada już ciemnię, w której adepci sztuki poznają tradycyjne metody wykonywania zdjęć od podszewki - od momentu „uchwycenia chwili” aparatem, poprzez wywołanie negatywu, naświetlenie papieru, aż po jego wywołanie, utrwalenie i wysuszenie.

- Dzięki temu uczniowie będą mogli poznać historię fotografii i na własne oczy zobaczyć sprzęt, którym posługiwano się przed laty - podkreśla Babińska.

Na zajęciach uczniowie budują aparaty działające na zasadzie camera obscura, poznają zagadkowe zjawiska optyczne oraz uczą się używać w pracy nietypowych źródeł światła. Oprócz metod tradycyjnych zapoznają się z nowoczesną techniką cyfrową i komputerową obróbką obrazu.

Liceum Plastyczne w Słupsku jako jedyne w mieście kształci przyszłych artystów fotografów. Nauka w szkole trwa 4 lata i daje wykształcenie ogólne w zakresie liceum oraz wykształcenie zawodowe - plastyczne. Absolwent otrzymuje tytuł zawodowy „Plastyka” z możliwością uzyskania świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego. (jas)

Sprzęt fotograficzny można przynosić do siedziby Liceum Plastycznego przy ulicy Koszalińskiej 9 w Słupsku (były budynek „Pomorzanki”).


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl