Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Bezpieczne gniazda dla bocianich rodzin2007-04-10  10:43:02
Kategoria: Aktualności

Ponad 5 tysięcy przylatujących do Polski bocianich rodzin (około 10 proc. populacji) gnieździ się na specjalnych platformach. W tym roku słupscy energetycy zainstalowali około dwudziestu takich ratujących ptakom życie konstrukcji, a w ciągu kilku ostatnich lat na terenie słupskiego oddziału Energi pracownicy koncernu zamontowali aż 600 bezpiecznych bocianich gniazd.

- Montowane na słupach energetycznych platformy chronią ptaki przed niebezpieczeństwem porażenia prądem i śmiercią - mówi dr Jarosław Nowakowski, ornitolog z Uniwersytetu Gdańskiego.

Bocian - stworzenie praktyczne i wygodne

Bociany na trwałe wpisały się w polski krajobraz. Coraz częściej jednak zamiast na pokrytych strzechą dachach, których praktycznie już nie ma, na gniazda ptaki te wybierają sobie słupy elektroenergetycznych linii napowietrznych.

Z punktu widzenia bociana wybór słupa jest praktyczny i wygodny: na skutek zwarcia, które powodują mokre gałązki, wytwarza się bowiem ciepło - ptaki korzystają w ten sposób ze swoistego „ogrzewania podłogowego”.

Kolejne pokolenia bocianów wybierają najchętniej miejsca podobne do tych, w których same przyszły na świat - coraz więcej z obecnej populacji wylęgło się w gnieździe na słupie, dlatego i one będą budowały na nich swoje gniazda.

- Bociany budując domostwa na słupach energetycznych, w pewnym sensie powracają do dawnych, wielowiekowych tradycji swoich przodków - dodaje dr Jarosław Nowakowski. - Dachy domów bociany wykorzystywały stosunkowo niedługo. Wcześniej gniazda budowały na wysokich, samotnie stojących drzewach. Słupy energetyczne, w dzisiejszych czasach, często bocianom drzewa te przypominają i zastępują.

Platformy ratują bocianom życie

Ptaki nauczyły się bezpiecznie „korzystać z energii”, linie niskiego napięcia nie stanowią dla nich większego zagrożenia. Problemem są natomiast gniazda. Osiągają rozmiar nawet 1,5 metra średnicy, ważą czasami nawet kilkaset kilogramów. Często uniemożliwiają one swobodny dostęp do przewodów, a spadające z nich wilgotne gałązki mogą być przyczyną zwarcia i awarii. Bliskość przewodów w sąsiedztwie ptasiego domostwa to zagrożenie życia dla tego objętego ochroną ptaka. Wystarczy, że bocian dotknie przewodów dziobem lub skrzydłem - zginie w wyniku porażenia prądem.

Montowane platformy zapobiegają zwarciom na przewodach i izolatorach powodowanych przez spadające elementy gniazda. Przede wszystkim jednak ratują bocianom życie i chronią ich pisklęta podczas pierwszych prób latania.

Energetycy „przeprowadzają” bociany

Zdejmowanie gniazd ze słupów i umieszczanie ich na specjalnych metalowych konstrukcjach jest konieczne, by ustrzec ptaki przed niebezpieczeństwem, które niesie za sobą sąsiedztwo elektryczności.

Boćki na specjalne platformy są „przeprowadzane” - montaż platform odbywa się na już zamieszkałych słupach. Pracownicy Energi starają się zdjąć gniazdo w całości, jednak nie zawsze udaje się to bez zniszczeń. Wykorzystywane często przez bociana materiały budowlane przymarzają zimą do słupa i energetycy muszą radzić sobie z pomocą siekiery i przecinaka. Przy takim demontażu widać wyraźnie, jakich budulców używa sprytny ptak. Obok gałęzi i ziemi, w gnieździe znaleźć można również kawałki kartonów, szyszki i folię. Szczególnie niebezpiecznym materiałem jest sznurek, który może powodować zaplątanie się ptaków. Po zamontowaniu platformy, energetycy nie są często w stanie zrekonstruować gniazda, dlatego zostawiają kilka starych gałązek, by boćki poczuły znajomy zapach. Z odbudową domostwa ptaki radzą sobie bardzo sprawnie i nie mają z tym najczęściej większych problemów. (jas)


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl