Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Policjanci za komputerem2007-03-17  18:02:35
Kategoria: Aktualności

Kolejna grupa słuchaczy Słupskiej Szkoły Policji zakończyła szkolenie poświęcone przestępczości komputerowej i metodom jej zwalczania. Uczestnicy kursu poznali różne sposoby rozpoznawania legalności oprogramowanie oraz zestaw skutecznych metod pozwalających zabezpieczyć ślady przestępstwa znalezione w komputerach.

Specjalistyczne zajęcia to jeden z fakultetów, na który mogą uczęszczać młodzi policjanci kształcący się w słupskiej Szkole. Oprócz wykładowców zajęcia ze słuchaczami prowadzili także specjaliści z firmy, która zajmuje się audytem i legalnością oprogramowania.

- W takcie prowadzonych czynności na miejscu zdarzenia warto zwrócić także uwagę czy znajduje się tam komputer. Jeśli tak, warto odpowiednio zabezpieczyć nośniki danych, które często mogą pomóc w późniejszym śledztwie - mówi Marcin Krakowiak z Agencji „Hetman”.

Swoimi doświadczeniami w walce z nieuczciwymi internautami podzielili się także pracownicy portalu aukcyjnego Allegro.pl. Przedstawiciele kolejnej firmy zaprezentowali sposoby postępowania z komputerami, które mogły być wykorzystywane przy popełnianiu przestępstw.

- Na potrzeby policji wykonaliśmy już około 1.400 ekspertyz. Są to także składy pozostawione w Internecie. W niektórych przypadkach wyrządzone szkody sięgają kilkuset milionów złotych - mówi Tomasz Zaborowski z „MediaRecovery S.A.” - Przestępcy wykradają na przykład za pośrednictwem sieci bardzo cenne informacje typu „know how”, zawsze jednak zostawiają ślady.

Aby ścigać oszustów szybko i skuteczne, młodzi policjanci już na poziomie przyjęcia zgłoszenia powinni uzyskać od osoby pokrzywdzonej niezbędne informacje. O tym jak to zrobić mówiono podczas zakończonego szkolenia. Udział w zajęciach brało 45 słuchaczy. Na koniec, po zdaniu testu, policjanci otrzymali certyfikat potwierdzający ich kompetencje.


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl