Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Policjanci w sądzie2007-02-23  12:08:32
Kategoria: Aktualności

Grupy składające się z kilkunastu słuchaczy słupskiej Szkoły Policji uczestniczą w rozprawach odbywających się w sądach. To dodatkowy rodzaj zajęć, dzięki którym policjanci lepiej przyswoją sobie wiedzę dotyczącą pracy wymiaru sprawiedliwości. W sali rozpraw młodzi policjanci zapoznają się z etapami postępowania sądowego, m.in: z wokandą rozpraw, sprawdzeniem obecności osób wezwanych (świadkowie, biegli, tłumacze) i sposobem przeprowadzania poszczególnych czynności dowodowych. Słuchacze nie tylko w teorii, ale także w praktyce poznają rozmieszczenie na sali poszczególnych uczestników postępowania: składu orzekającego, oskarżyciela, obrońcy, oskarżonego i publiczności. Wykładowcy Szkoły przedstawiają także słuchaczom zasady zachowania się podczas rozprawy.

  Sędzia Sądu Okręgowego - Jacek Żółć
  Uczestniczka zajęć - post. Ewelina Skowrońska

- Takie wizyty policjantów wpływają pozytywnie na ich wiedzę. Mogą oni także oswoić się z salą rozpraw - mówi sędzia Sądu Okręgowego w Słupsku Jacek Żółć. - Każdy policjant wcześniej czy później trafia na salę rozpraw w charakterze świadka. Obecność plutonu policjantów na rozprawie nie jest dla składu orzekającego żadnym utrudnieniem. Większość rozpraw w sądach powszechnych to rozprawy jawne, a więc takie, w których może uczestniczyć każda zainteresowana osoba - dodaje sędzia.

Dzięki obecności na sali rozpraw młodzi policjanci poznają cały tok postępowania od chwili ujawnienia czynu zabronionego i sporządzenia notatki urzędowej do chwili rozprawy w sądzie i ogłoszenia wyroku. Wiedza teoretyczna zdobyta na zajęciach najlepiej utrwala się podczas obecności w sądzie. Słuchacz sam może ocenić jak bardzo przydatne są mu wiadomości z zakresu prawa, których uczymy w Szkole - mówi wykładowca Zakładu Prawa podinsp. Andrzej Osiński. - Z opinii samych policjantów widać, że takie wyjścia na rozprawy są doskonałym uzupełnieniem procesu dydaktycznego.

Obserwujemy pracę sędziego, ławników, obrońców i prokuratora. Zwracamy też uwagę na zachowanie oskarżonego i pracę policjantów, którzy obecni są na procesie - dodaje posterunkowa Ewelina Skowrońska.


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl