Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Jednostka Specjalna Policji na Bałkany2006-11-14  10:53:24
Kategoria: Aktualności Piotr Kozłowski

115 policjantów z Jednostki Specjalnej rozpoczęło w słupskiej Szkole Policji ćwiczenia zgrywające przed wyjazdem na Bałkany. W ramach Tymczasowej Misji Administracyjnej ONZ funkcjonariusze zastąpią swoich kolegów w Kosovskiej Mitrovicy. Będzie to już 12 zmiana funkcjonariuszy, którzy czuwać będą nad bezpieczeństwem zwaśnionych Serbów i Albańczyków. W skład kontyngentu wchodzą policjanci o różnych specjalnościach (m.in. antyterroryści, policjanci z oddziałów prewencji, lekarz, psycholog a także specjaliści ds. informatyki, łączności i transportu).

- Podczas szkolenia w Słupsku skupiamy się na działaniach taktycznych. Policjanci muszą umieć działać na obcym terenie nie tylko pojedynczo czy w formie dwuosobowego patrolu, ale także jako drużyna, pluton czy cała jednostka. W ten sposób będziemy mogli wykonywać zadania, do jakich zostaliśmy przeznaczeni - mówi dowódca 12 zmiany Jednostki Specjalnej Policji podinsp. Robert Żółkiewski. - Wśród tych zadań są między innymi: przeszukiwanie pomieszczeń, blokady dróg, rozpraszanie tłumu czy eskorta.

W Kosowskiej Mitrovicy jednym z głównych źródeł konfliktów są zatargi etniczne pomiędzy Serbami i Albańczykami. Przepływająca przez miasto rzeka dzieli Mitrovicę na dwa niezależne organizmy posiadające nawet własne systemy energetyczne i telekomunikacyjne.

Wśród policjantów, którzy przygotowują się do wyjazdu na Bałkany jest także 3 policjantów ze Słupska: st. asp. Artur Górski ze Szkoły Policji oraz sierż. Przemysław Błoński i sierż. sztab. Tomasz Matusiak z Komendy Miejskiej Policji.

- Warunki są zupełnie inne niż w Polsce. Znajdujemy się 2 tysiące kilometrów od domu. Trzeba być odpornym na stres, chłopcy pełnią służbę w warunkach bojowych. Musimy docierać do punktów, w których wcześniej nie byliśmy, odnajdywać drogi i porozumiewać się z przedstawicielami 52 nacji, których funkcjonariusze wchodzą w skład kontyngentu ONZ na Bałkanach - mówi zastępca dowódcy 12 zmiany JSP nadkom. Igor Forysiak.

Na zakończenie szkolenia, stopień przygotowania policjantów do pełnienia misji ocenią eksperci Departamentu Operacji Pokojowych ONZ. W ramach sprawdzianu odbędzie się test z języka angielskiego dla kadry dowódczej oraz test sprawności bojowej całej jednostki.

Szkoła Policji w Słupsku od początku misji na Bałkanach prowadzi przygotowanie policjantów do służby poza granicami kraju. W Kosowie polscy funkcjonariusze stacjonują od 2000 roku. Zakończenie szkolenia i uroczyste pożegnanie wyjeżdżających na Bałkany policjantów planowane jest na sobotę, 25 listopada. Udział w nim wziąć mają m.in. przedstawiciele Rządu RP i Komendy Głównej Policji.


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl