Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Frywolni Jankesi2006-10-31  10:35:42
Kategoria: Felietony Witold Filipowicz

Kolejny raz władza załamuje ręce, że jej szyki pomieszano. Tym razem, o dziwo, winni są Amerykanie. Na razie jeszcze nie padają posądzenia o tkwieniu mieszkańców Białego Domu w układzie. Ale kto wie, wszystko może się zdarzyć. Chodzi o ujawnienie treści wniosku ekstradycyjnego, jaki minister Ziobro osobiście do USA powiózł. Ta osobista fatyga ministra nie wynikała chyba jednak ze względów bezpieczeństwa tajnego wniosku, ale raczej z chęci osobistego zreferowania sojusznikowi militarnemu podstaw żądania ekstradycyjnego. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie amerykańskie długie języki. Co gorsza, nie chodziło o jakiś mniej lub bardziej kontrolowany przeciek. Przeciwnie, podano do publicznej wiadomości fakty, które za oceanem, nie wiedzieć czemu, zaliczano do informacji publicznej. Zgroza.

W tej sytuacji polski wymiar sprawiedliwości już wszczął akcję informacyjną o rzucaniu mu kłód pod nogi. I to przez kogo?! Przez sojusznika militarnego. Amerykański podatnik najwyraźniej nie rozumie sensu pojęcia informacja publiczna. Dostęp do wiedzy o działaniach władzy publicznej jest wprawdzie fundamentem państwa demokratycznego, ale bez przesady. Jak każdy fundament, na ogół powinien pozostawać pod ziemią, w ukryciu, co najwyżej odrobinę wystawać. O ile jest ozdobny, rzecz jasna.

Taka otwartość w dostępie do informacji publicznej jest wyrazem nieodpowiedzialności i źródłem wszelkich niepowodzeń w zwalczaniu przestępczości. Jedynie metody „tajne przez poufne” oraz „wiem, ale nie powiem” mogą zapewnić powodzenie każdej operacji służb bezpieczeństwa państwa. Wystarczy porównać standardy i efekty organów polskich i amerykańskich na froncie walki z przestępczością. A jeszcze ciekawszą metodą jest ostatnio „nie powiem, bo nie wiem”, jak o przyczynie dymisji szefa pionu śledczego IPN, poinformował społeczeństwo Pan Premier.

Amerykanie swoją beztroskę przejawiali już ze dwieście lat wstecz, gdy po preriach rozlepiali plakaty z buźkami poszukiwanych przestępców. Zupełnie jak u nas billboardy w kampanii wyborczej – wszędzie gdzie się da i by w oczy kłuło na każdym kroku. Aż dziw, że tak rozgadany i frywolny naród w ogóle jeszcze nie znikł z mapy świata, starty przez klany mafijne.

Przez tę właśnie amerykańską gadatliwość, jak można wnosić z wypowiedzi naszych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, cała procedura wyjaśniania zbrodni sprzed ośmiu lat może zostać zniweczona. Nawet, gdyby ekstradycja doszła do skutku, bo nikt teraz nie zaręczy, czy ujawnione przez Jankesów szczegóły tajnej operacji pozwolą utrzymać przy życiu sprowadzonego delikwenta.

A może trzeba było zapoznać się wcześniej z prawem amerykańskim i łącznie z wnioskiem o ekstradycję złożyć też jednocześnie wniosek o nieujawnianie treści uzasadnienia ze względu na bezpieczeństwo państwa i dobro śledztwa? Niewiedza o takiej możliwości czy jakieś inne względy zadecydowały o zaniechaniu wykonania tak prostego kroku?

Ale o tym, być może, dowiemy się dopiero za jakiś czas. Tak parę tygodni po wyborach samorządowych. Na razie wszystko idzie w kierunku. Jakim? Odpowiednim, oczywiście, mimo tych kłód pod nogami, co to je sojusznik rzuca bezmyślnie i nieodpowiedzialnie.

Oj, sojusznik, sojusznik, wiele się musicie jeszcze nauczyć, co to takiego ta demokracja, społeczeństwo obywatelskie i dostęp do informacji publicznej. Zacznijcie, sojusznik, od nauki rozróżniania pojęć. Prawo stanowione, to nie to samo, co prawo stosowane.

Jakby co, to zapraszamy na praktyki nad Wisłę.

Witold Filipowicz
Warszawa, 24 października 2006 r.
mifin@wp.pl


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl