Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Wsparcie Policji na Pomorzu2006-10-27  11:52:04
Kategoria: Aktualności Piotr Kozłowski

140 słuchaczy Szkoły Policji w Słupsku rozpoczęło zajęcia praktyczne w Koszalinie, Lęborku i Słupsku. Młodzi policjanci pod okiem swoich starszych kolegów pełnią służby patrolowe na ulicach miast. Do tej pory zajęcia teoretyczne i ćwiczenia odbywały się tylko na terenie Szkoły. Teraz podczas patroli pieszych policjanci w praktyce wykorzystują wiedzę na temat taktyki pełnienia służby. Zanim pojawili się na ulicach musieli pozytywnie zaliczyć całą serię egzaminów między innymi z prawa karnego, stosowania środków przymusu bezpośredniego i podejmowania interwencji.

Służba w terenie polega na patrolowaniu wyznaczonych części miasta wspólnie z doświadczonym policjantem. W określonym kwartale może także pracować kilka patroli złożonych tylko z młodych policjantów, wtedy pomocą służą im starsi koledzy, którzy poruszają się po tym samym rejonie radiowozem. W trakcie służby słuchacze poznają specyfikę miejsc, które patrolują. Dowiadują się, jakie zagrożenia występują tam najczęściej i jakie należy podjąć działania by zwiększyć poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Efekty takich służb widoczne są natychmiast, zmniejsza się liczba najbardziej uciążliwych pospolitych wykroczeń, a mieszkańcy czują się o wiele pewniej widząc na swoim osiedlu o wiele więcej funkcjonariuszy niż zwykle.

Oprócz służb na ulicach policjanci pełnią także patrole w pociągach na trasie Koszalin-Słupsk-Lębork a także zwracają uwagę na bezpieczeństwo w halach dworcowych.

O tym, że praktyki te nie zawsze są bezpieczne może świadczyć przypadek służby w jednym z pomorskich miast. W tak zwanym „trójkącie bermudzkim” patrole policjantów poruszały się po ulicach wykorzystując techniki stosowane przez Jednostką Specjalną Policji stacjonującą w Kosowie.

Służba patrolowa na ulicach miasta to jedne z ostatnich zajęć podczas 6-miesięcznego kursu podstawowego, który przechodzi każdy młody policjant.


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl