Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Rondo Stanisława Kądzieli2006-06-28  16:40:21
Kategoria: Aktualności Leszek Kreft

Uchwałą Rady Miejskiej w Słupsku z dnia 31 maja br. rondu na Placu Dąbrowskiego nadano nazwę „Rondo Stanisława Kądzieli”.

Stanisław Kądziela był mieszkańcem Słupska od września 1982 roku do dnia śmierci tj. 29 lipca 2002 r. Pochodził z Biskupnicy koło Człuchowa, z chłopskiej rodziny o bogatych tradycjach patriotycznych, społecznikowskich i ludowych. Już w czasach szkolnych i studenckich bardzo angażował się w pracę w Związku Młodzieży Wiejskiej. Potem był niezwykle aktywnym wojewódzkim przewodniczącym tej organizacji w Słupsku a od 1969 roku udzielał się w Polskim Stronnictwie Ludowym. Piastował m.in. funkcje wiceprezesa i prezesa Zarządu Wojewódzkiego PSL w Słupsku oraz skarbnika Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL w Warszawie. W bardzo trudnym okresie transformacji ustrojowej w latach 1989 –1990, obfitującym w wiele przemian, przewodniczył z powodzeniem Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Słupsku. W latach 1990 –1993 kierował słupskim Urzędem Rejonowym, a następnie przez pięć lat był zastępcą prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Koszalinie. Był absolwentem trzech uniwersytetów: toruńskiego, wrocławskiego i szczecińskiego; ciągle podnosił kwalifikacje i doskonalił umiejętności. Po reorganizacji administracji państwa w 1998 r. został starostą słupskim i ludowcy powiatu słupskiego powierzyli mu ponownie funkcję prezesa – tym razem Zarządu Powiatowego PSL w Słupsku.

Kierowany przez Stanisława Kądzielę powiat słupski należał do wyróżniających się w kraju. Jako starosta starał się znaleźć sposób na trudne problemy bezrobocia i występującej popegeerowskiej biedy. Dlatego podejmował cenne i ważne inicjatywy gospodarcze, z którymi wiązał nadzieje na nowe miejsca pracy i większy zbyt produktów rolnych.

Walczył o to, by Słupsk stał się centrum rolniczym, by Ustka była nowoczesnym ośrodkiem rybołówstwa, a cały region nie był pomijany w rozwoju gospodarczym. Stanisław Kądziela starał się o pieniądze na słupski szpital, na pomoc społeczną dla potrzebujących.

Ma on też nieocenione zasługi w rozwoju szkolnictwa wyższego na Pomorzu Środkowym i w rozwoju wiejskiej kultury. Założył Oddział Regionalny Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego. Doprowadził do przekształcenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku w Pomorską Akademię Pedagogiczną. Bez jego wsparcia nie powstała by Wyższa Szkoła Biznesu Wiejskiego w Warcinie. Zawsze aktywnie popierał też chłopski ruch związkowy. Był niestrudzonym działaczem zawsze jednej i tej samej partii – Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale miał wielu przyjaciół wśród polityków różnych opcji. Był szanowany też przez hierarchów Kościoła, środowiska kombatanckie, mundurowe, jako osoba szlachetna i prawa, oddany społecznik, świetny gospodarz, prawdziwy samorządowiec, lokalny patriota. Zawsze życzliwy, uśmiechnięty i zatroskany o swoją małą ojczyznę – ziemię słupską. A przede wszystkim był dobrym człowiekiem.

I takim został zapamiętany przez mieszkańców Słupska oraz ościennych powiatów.

Nazwanie Jego imieniem ronda na placu Dąbrowskiego w mieście, które ukochał i któremu poświęcił większość swojego dorosłego życia – jest honorem dla wszystkich mieszkańców grodu nad Słupią i całego powiatu słupskiego.

Leszek Kreft


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl