Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Czarne Wesele w Klukach2006-05-01  14:32:56
Kategoria: Kultura

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach zaprasza na tegoroczną edycję Czarnego Wesela, które tradycyjnie już odbędzie się na ternie skansenu. Jak co roku w pierwsze trzy dni maja będzie można spędzić kilka niezwykłych godzin wśród wiejskich zagród sprzed stu lat, gdzie toczy się spokojne życie, gdzie kobiety i mężczyźni wykonują swoje codzienne i mniej codzienne zajęcia. W chałupach krzątają się kobiety: piorą i maglują bieliznę, przędą nici na kołowrotku i tkają na krosnach, robią masło w kierzynce i smażą pyszne drożdżowe wafle, zdobią gliniane naczynia. Mężczyźni tymczasem pracują w obejściu: szyją i naprawiają sieci rybackie, wyplatają kosze, dłubią klumpy dla koni i kręcą konopne powrozy, potrzebne w gospodarstwie. Ręczną piłą traczną przecierają drewno do budowy domów a także naprawiają bądź robią nowe trzcinowe dachy. Miejscowy garncarz toczy gliniane naczynia na kole, a wokół wszystkich zagród roznosi się zapach pieczonego właśnie chleba.

Ale maj na ówczesnej wsi słowińskiej to przede wszystkim pora kopania torfu, który gromadzony był w gospodarstwach jako opał. Jego pozyskiwanie było wspólną pracą słowińskiej społeczności. Wszyscy sobie wzajemnie pomagali, a każdy dzień kończyli biesiadą w gospodarstwie, które danego dnia w torf zaopatrywano. Cały dwu-, trzytygodniowy okres kopania, czyli wspólną codzienną pracę i wspólne wieczorne ucztowanie Słowińcy nazywali Czarnym Weselem.

Czarne Wesele w Muzeum jest nawiązaniem do tej dawnej tradycji. Jego głównym założeniem jest prezentacja prostej techniki wydobywania torfu, stosowanej w XIX w. na bagnistych terenach położonych wokół jeziora Gardno i Łebsko. Toteż na łące w pobliżu zagród będzie można podglądać pracę mężczyzn, którzy ściągają motyką darń i wierzchnią warstwę ziemi, a potem nożem na długim trzonku kroją torfową ścianę i odcinają z niej równe brązowoczarne kostki. Te z kolei układają na słońcu, żeby wyschły. Później przewiezione zostaną one do zagród pod okapy.

Wszyscy, którzy odwiedzą skansen w tych dniach będą mieli możliwość sprawdzenia swoich sił i umiejętności w wykonywaniu tych prostych acz nie zawsze łatwych czynności. A spacerując od zagrody do zagrody będzie można podglądać pracę artystów ludowych i amatorów, którzy rzeźbiąc, malując bądź haftując odkrywają tajniki swojej sztuki. Nie zabraknie też muzyki ludowej: zaproszone zespoły: Modraki z Parchowa, Mareszki i Skrzaty z Cewic, Rowokół ze Smołdzina i Zgoda ze Słupska, Jasień z Jasienia, Słowinki z Debrzna, Kaszuby Gminy Karsin z Wiela, Gzubë z Tuchomia będą grały, śpiewały i tańczyły we wszystkich obejściach.

A po pracy, spacerze i wysiłku żur słowiński i chleb ze smalcem, podane na świeżym powietrzu, smakować będą wyśmienicie. Dłużej pobiesiadować będzie można przy punktach gastronomicznych na łączce opodal zagród. (jas)

Fot. Internet


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl