Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Malarze polscy w Monachium2006-04-29  18:24:02
Kategoria: Kultura

Na wystawie prezentowane są dzieła malarstwa polskich artystów związanych ze środowiskiem monachijskim, którzy mimo działalności poza granicami Polski, sięgali w swojej twórczości po tematy historyczne o charakterze narodowym, zarówno z czasów odległych, jak i im współczesnych. Zwracali się również do tradycji szlacheckich, ziemiańskich, które widoczne są w scenach z polowań, kuligów, czy targów końskich. Tematyka rodzajowa łączyła się z pejzażem. Na tle polskich krajobrazów przedstawiano sceny powstańcze, polowania, a także z życia na wsi.

Na wystawie prezentowanych jest 147 obrazów około 80 malarzy związanych z monachijską Akademią Sztuk Pięknych, z okresu od połowy XIX do pierwszych lat XX wieku. Wśród artystów znajdują się takie wybitności, jak Tadeusz Ajdukiewicz, Teodor Axentowicz, Olga Boznańska, Józef Chełmoński, Adam Chmielowski, Julian Fałat, Maksymilian Gierymski, Artur Grottger, Juliusz i Wojciech Kossakowie, Alfred Wierusz – Kowalski, Stanisław Witkiewicz oraz Leon Wyczółkowski.

Ekspozycję oglądać można do wtorku 2 maja, w godzinach od 10 do 16, w Zamku Książąt Pomorskich Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. (jas)


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl