Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Powstaje Historia Słupska2005-12-30  09:53:21
Kategoria: Aktualności

Wydanie nowej, obiektywnej „Historia Słupska” było głównym tematem spotkania społecznej rady Izby Pamięci Słupszczan ze słupskimi historykami, którzy zadeklarowali chęć napisania takiego dzieła. Dotychczasowe publikacje na ten temat skażone są naleciałościami politycznymi i pisane były na zapotrzebowanie oraz z punktu widzenia ówczesnej władzy. Publikacje odnoszą się przede wszystkim do słowiańskich korzeni miasta i jego polskości, mimo tego, że przez ponad sześćset lat gospodarzami byli tu Niemcy. W części dotyczącej powojennych dziejów miasta w sposób szczególny podkreślano zasługi członków PPR i PZPR, pomijając wkład pracy ludzi, którzy nie utożsamiali się z tą opcją. Z kolei publikacje niemieckie z lat 80-tych minionego wieku w sposób tendencyjnie zły przedstawiają losy miasta po II wojnie światowej.

Napisania historii miasta w nowym, obiektywnym ujęciu podjęli się słupscy uczeni: profesor dr hab. Zygmunt Szultka, który będzie jednocześnie redaktorem publikacji, prof. dr hab. Zenon Romanow oraz dr Maciej Hejger. Prace zakrojone są na szeroko skalę i wymagają sięgania do źródeł rozsianych po całej Polsce i Niemczech. Ich zakończenie uczeni planują na rok 2010, czyli jubileuszowy, w tym bowiem roku Słupsk oficjalnie obchodził będzie swoje siedemsetlecie. Dodajmy, że prof. Szultka uważa, iż za właściwą datę nadania Słupskowi praw miejskich na prawie niemieckim należy uznać rok 1265, natomiast w roku 1310 margrabiowie magdeburscy jedynie relokowali miasto, czyli nadali mu przywileje w oparciu o prawo lubeckie.

Kolejne publikacje mają dotyczyć historii harcerstwa słupskiego oraz biografii znanych słupszczan, którzy już odeszli.

Izbę Pamięci Słupszczan powołał do życia prezydent Maciej Kobyliński latem 2005 roku. Pierwsza, fotograficzna wystawa dotyczyła słupskich nekropolii. Obecnie Izba prowadzi inwentaryzację grobów zasłużonych słupszczan. Miasto ma je objąć swoją opieką. W przygotowaniu są również kolejne wystawy.


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl