Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Odbyły się konsultacje budżetowe2005-12-19  14:11:30
Kategoria: Aktualności

Projekt budżetu miasta na rok dwa tysiące szósty był tematem konsultacji prezydenta Macieja Kobylińskiego z mieszkańcami Słupska. Na spotkanie, podobnie jak rok temu przybyło niewielu zainteresowanych słupszczan. Prezydent przedstawił główne założenia budżetu i omówił strategiczne kierunki, jakie dzięki niemu mają być realizowane. Podkreślił, że część pieniędzy, jakie mają być wykorzystane w przyszłym roku ma pochodzić z kredytu, jednak nie przeznacza się ich na konsumpcję, ale na inwestycje. Podał przykłady takich inwestycji już zrealizowanych lub będących w trakcie, na które miasto pozyskało pieniądze z zewnątrz, samo natomiast musiało zabezpieczyć 20 procent pełnych kosztów. Porównał kasę miasta do budżetów domowych, gdyż jego zdaniem obydwa te mechanizmy nie różnią się od siebie w sposób znaczący. Różnica jest tylko w rzędach wielkości.

Szczegóły finansów miasta przedstawiła skarbnik Anna Łukaszewicz. Dochody ogółem kształtują się na poziomie ok. 292 milionów, z czego blisko 147 milionów to dochody własne z podatków CIT – te akurat są niewysokie, bo sięgają tylko 2 milionów, podatku PIT – tutaj sięgają 56 i pół miliona oraz ze sprzedaży majątku, w tym np. mieszkań komunalnych, chociaż nie tylko: tu planowany poziom to ok. 48 milionów. Dochody z zewnątrz to prawie 71 milionów złotych dotacji, czego 8 milionów 600 tys. otrzymamy z Unii Europejskiej za już zrealizowane inwestycje. I wreszcie kolejna pozycja to subwencje, z czego największą, bo blisko 69-ciomilionową pozycją jest subwencja oświatowa. Dodajmy, że potrzeby słupskiej oświaty w nowym budżecie sięgają 91 milionów i tę różnicę, to jest prawie 32 miliony złotych pokrywa miasto z dochodów własnych.

Wydatki natomiast kształtują się na poziomie 322 milionów. Tym samym deficyt budżetowy, a więc różnica pomiędzy dochodami a wydatkami wynosi ok. 30 milionów. Łatwo stąd wywnioskować, że deficyt jest zbliżony wysokością do kwoty, jaką miasto dokłada ze swojej kasy do zadań oświatowych, które kiedyś należały do obowiązków państwa, a które przekazano samorządom bez odpowiednio wysokich subwencji.

Mieszkańcy mieli szereg pytań do władz miasta. Jednym z nich było pytanie o ulicę Długą, której stan od wielu lat wymaga gruntownego remontu. Wiceprezydent Andrzej Obecny przyznał, że stan wielu ulic może budzić zastrzeżenia, ale nie da się wyremontować wszystkiego od razu. Modernizacja ulicy Długiej, zgodnie z harmonogramem ma nastąpić w roku 2007, podobnie jak ul. Sułkowskiego, której mieszkańcy czekają na wyasfaltowanie już wiele lat.

Projektem budżetu jeszcze w tym roku zajmą się radni. Ostatnia tegoroczna sesja, wyznaczona na 28 grudnia poświęcona będzie właśnie głównie tej sprawie. Na środowych konsultacjach, spośród dwudziesto-trzyosobowej Rady Miejskiej obecni byli trzej rajcy.

Źródło: Urząd Miejski w Słupsku


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl