Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Słupski chór Fantazja ma już 25 lat2005-12-06  08:34:30
Kategoria: Kultura

Jubileusz 25-lecia istnienia obchodził 3 grudnia słupski chór Fantazja. Z tej okazji w siedzibie Orkiestry Polskiej Filharmonii Sinfonia Balityca w Słupsku odbył się Koncert Jubileuszowy pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Słupska Macieja Kobylińskiego. W wypełnionej po brzegi sali koncertowej wystąpił Dziecięco-Młodzieżowy chór Fantazja z ZSO nr 2 i SP nr 5 oraz byli członkowie chóru Fantazja i klasy chóralne z SP nr 5. Dyrygowała założycielka chóru Lilianna Zdolińska. Nie obyło się bez nagród i dowodów uznania. Chór otrzymał Medal „Za Zasługi Dla Miasta Słupska”, natomiast Lilianna Zdolińska Nagrodę Prezydenta Miasta. Były też upominki, kwiaty i listy gratulacyjne.

Składając jubilatowi najserdeczniejsze życzenia prezydent Maciej Kobyliński powiedział m.in. „Bądźcie w dalszym ciągu ambasadorami naszego miasta i naszych tradycji kulturalnych. Niech koncerty Waszego chóru będą w dalszym ciągu wydarzeniami artystycznymi i przynoszą słuchaczom wiele wzruszeń i radosnych przeżyć”.

Chór Fantazja w pierwszym 45-osobowym składzie powstał we wrześniu 1980 roku przy ówczesnej Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. B. Prusa. Inicjatorką i założycielką chóru była Lilianna Zdolińska. Na przestrzeni 25 – lat istnienia skład chóru systematycznie się powiększał; ogółem śpiewało w nim 300 chórzystów. W obecnym składzie chóru jest 105 uczniów: ze Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Hubalczyków i z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Mickiewicza oraz „narybek” chóru, czyli grupy początkujące ze Szkoły Podstawowej nr 5.

Wysoki poziom artystyczny chóru to przede wszystkim efekt realizacji – już od 15 lat – programu autorskiego Lilianny Zdolińskiej i systematycznego przygotowywanie dzieci już na etapie nauczania zintegrowanego (klasy I – III).

Chór jest stowarzyszony w Polskiej i Światowej Federacji „Pueri Cantores” (Śpiewające Dzieci) i w Polskim Związku Chórów i Orkiestr; posiada Srebrną Honorową Odznakę tego związku.

Dziecięco – Młodzieżowy chór Fantazja od wielu lat odnosi liczne sukcesy w konkursach i olimpiadach muzycznych w kraju i zagranicą. Zdobył wiele prestiżowych nagród.

Koncertował w: Finlandii, Austrii, we Włoszech, w Niemczech, na Słowacji, Litwie, Łotwie i Białorusi, a także w Rzymie podczas spotkania z Papieżem Janem Pawłem II. W Montreux w Szwajcarii chór Fantazja zdobył II miejsce w kategorii zespołów dziecięcych w Europie – w Międzynarodowym Konkursie Chórów – w 1995r. W 2004r. chór – jako jedyny – reprezentował Polskę na Olimpiadzie Chóralnej w Bremen – w Niemczech i zdobył nagrodę SILVER DIPLOMA.

Ponadto dzieci i młodzież chóru Fantazja biorą udział w licznych koncertach w kraju oraz w Słupsku podczas imprez integracyjnych i akcji charytatywnych na rzecz środowiska lokalnego.

Sukcesy chóru to wyniki systematycznej pracy, zaangażowania i kompetencji Dyrygent Lilianny Zdolińskiej, jak również efekty rzetelnej pracy kierownika ds.organizacyjnych -Teresy Majki i Tomasza Zdolińskiego – specjalisty ds. administracyjno - organizacyjnych. Przez wiele lat funkcję akompaniatora pełnił Walenty Szymczewski; od 2001r. - akompaniuje chórowi Beata Kamińska.

Źródło: Urząd Miejski w Słupsku


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl