Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Portrety Stanisława Ignacego Witkiewicza2005-11-30  18:01:41
Kategoria: Kultura

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wzbogaciło się o nowe portrety Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz związane z nim archiwalia. Zakupione w październiku dzieła są częścią spuścizny po filozofie Janie Leszczyńskim, w domu którego zgromadzona była niegdyś pokaźna kolekcja prac artysty. W muzeum, na specjalnej prezentacji pokazano 14 pasteli, w tym „Autoportret” z 1931 roku oraz portrety Jana Leszczyńskiego i jego żony Janiny Turowskiej-Leszczyńskiej. Prace pochodzą z lat 1929-1933, okresu uznawanego przez niektórych badaczy za najciekawszy. Nie są szerzej znane, gdyż dotychczas eksponowane i reprodukowane były bardzo rzadko. Zaprezentowano też wybór najciekawszych archiwaliów, czyli rękopisy tekstów filozoficznych Witkacego, jego listy i kartki oraz korespondencję z Janem Leszczyńskim i Hansem Corneliusem.

– Wartość artystyczna i merytoryczna pozyskanego zespołu obiektów jest nie do przecenienia. Tej rangi oferta nie wpłynęła do muzeum od ponad 30 lat – powiedział Mieczysław Jaroszewicz, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

  Posłuchaj wypowiedzi Mieczysława Jaroszewicza

Obecnie kolekcja dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza zgromadzona w słupskim muzeum liczy 250 prac. Na jednej stałej wystawie prezentowanych jest więcej obrazów i rysunków Witkacego niż we wszystkich pozostałych polskich muzeach razem.

Zakup zrealizowano przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku i Urzędu Miejskiego w Słupsku.

Fot. Urząd Miejski w Słupsku


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl