Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Urząd Miejski wspiera akcję parkingową2005-11-26  14:26:20
Kategoria: Aktualności

Urząd Miejski w Słupsku już po raz drugi włączył się w Kampanię Parkingową pod hasłem "Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?". Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Celem akcji jest uświadomienie pełnosprawnym kierowcom skutków zajmowania przez nich tzw. kopert – miejsc parkingowych zarezerwowanych dla osób niepełnosprawnych. Obecnie, w mieście znajduje się 26 miejsc oznaczonych tym symbolem, a pozwoleń na parkowanie wydano 120. Problemem nie jest jednak liczba miejsc parkingowych, ponieważ w praktyce jest ona wystarczająca. Jak się okazuje, największy kłopot sprawiają kierowcy zdrowi, którzy bez najmniejszych oporów zatrzymują się w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Jak podkreślają przedstawiciele magistratu „koperty” są tylko jednym z elementów tworzenia przyjaznej przestrzeni, sukcesywnie modernizowane są również przystanki autobusowe, a każda nowa inwestycja planowana jest pod kątem osób mających problemy z poruszaniem się.

– Ale ja tu tylko na chwilę – twierdzi część kierowców. Inni są bardziej prawdomówni i wprost deklarują – A co mnie to obchodzi. Jeszcze inni nic nie mówią. To tylko cześć reakcji, z jakimi spotykają się osoby niepełnosprawne, które domagają się respektowania prawa do swobodnego korzystania z tzw. kopert. Wielu kierowców po prostu nie zdaje sobie sprawy, że swym postępowaniem – zajęciem koperty – bardzo utrudnia innym, niepełnosprawnym użytkownikom dróg, życie. Między innymi dlatego w naszej kampanii pytamy wprost wszystkich tych, którzy nie widzą problemu – Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu? – komentuje Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Zgodnie z polskim ustawodawstwem prawo do parkowania na kopertach mają tylko posiadacze specjalnej karty parkingowej, czyli osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz ograniczonej sprawności ruchowej. Z myślą o nich na parkingach przy budynkach użyteczności publicznej wydzielono specjalne miejsca postojowe. Niestety – mimo jasnych przepisów – są one często zajmowane. Straż Miejska wciąż musi interweniować: wypisywać mandaty, zakładać blokady, a nawet kierować do sądu pozwy przeciwko kierowcom, którzy nagminnie łamią prawo osób niepełnosprawnych do parkowania na kopertach.

Pamiętaj! Jeśli parkujesz samochód na miejscu oznaczonym kopertą lub znakiem "miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej" musisz się liczyć z karą grzywny.

  Zobacz spot telewizyjny (.mpg 3,2 MB)

Więcej o kampanii: http://www.niepelnosprawni.info.pl/


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl