Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Majówka w Klukach2012-05-03  20:05:38
Kategoria: Kultura

Jak co roku, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach rozpoczęło kolejny już sezon swojej działalności trzydniową imprezą „Czarne Wesele”.

W trakcie spotkania licznie przybyli zwiedzający mogli zapoznać się między innymi z technikami dekarskimi i ciesielskimi. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również zagroda rzemieślnicza, w której ręcznie wykonywano specjalne buty dla koni, tzw. klumpy. Przy magazynie na sprzęt rybacy demonstrowali sposób wyrobu i naprawiania sieci przy pomocy specjalnego narzędzia - kleszczki. Podczas imprezy można było również zobaczyć jak kiedyś wyglądały prace domowe kobiet. W chatach stały ręczne maglownice, w innych furkotały kołowrotki, tkaczki tkały materiał.

Chętni mogli zobaczyć też jak ubija się masło w kierzynce, odciąga twaróg lub w żeliwnej wafelnicy piecze drożdżowe wafle według przedwojennego przepisu. Dla miłośników muzyki ludowej, na łące w pobliżu miejsca wydobycia torfu prezentowały się lokalne zespoły prezentujące typowy dla tych ziem folklor kaszubski. Podczas kiermaszu na terenie muzeum można było również kupić rzeźby ludowe, obrazy, hafty kaszubskie, wyroby z bursztynu i kamieni półszlachetnych, ceramikę Neclów oraz wyroby plecionkarskie. (mas)


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl