Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Co dalej maturzysto?2008-06-23  10:32:46
Kategoria: Aktualności

Po okresie stresu związanym z egzaminem dojrzałości i rekrutacją na studia, dla ponad 440 tysięcy tegorocznych maturzystów, rozpoczną się jedne z najdłuższych w życiu wakacje. Oprócz korzystania z zasłużonego wypoczynku, wielu będzie próbowało podjąć pierwsze zawodowe zajęcie.

Szansą zdobycia posady dla młodych osób bez doświadczenia jest skorzystanie z ofert Agencji Pracy Tymczasowej. - Dysponujemy wieloma propozycjami dla osób młodych, próbujących wejść na rynek pracy. Dla absolwentów jest to szansa na stawianie pierwszych kroków w różnych zawodach, ale także okazja do poszerzania swoich umiejętności i kwalifikacji - mówi Izabela Formela ze słupskiego oddziału Start People, Agencji Pracy Tymczasowej.

Osoba, decydująca się na pracę tymczasową, może dostosować obowiązki zawodowe do swojej sytuacji i trybu życia. Atrakcyjne oferty znajdą się zarówno dla absolwentów poszukujących pierwszej pracy, jak i dla tych z doświadczeniem. Studenci, dzięki tej elastycznej formie zatrudnienia mają szansę zdobyć środki na opłacenie czesnego na uczelni, zarobić na wakacje, czy też bardziej się usamodzielnić.

Możliwości jest wiele. Kandydat możne starać się podjąć pracę jako ankieter, magazynier, pracownik produkcyjny, hostessa, asystent czy też księgowy - wszystko zależy od doświadczenia. Atrakcyjne oferty pojawiają się w okresie letnim, kiedy to poszukiwani są chętni do pracy przy obsłudze technicznej koncertów, imprez masowych i plenerowych.

- Zdecydowałem się na pracę w wypożyczalni filmów, głównie po to, aby dorobić w czasie wolnym od nauki, więc można powiedzieć, że głównym bodźcem były pieniądze. Poza tym nie chciałem siedzieć bezczynnie w domu - mówi Wojciech Kuraś, student IV roku prawa. - Teraz widzę jednak, że dla młodych ludzi podjęcie pracy wakacyjnej, oprócz oczywistych korzyści finansowych, niesie ze sobą możliwość uzyskania podstawowego doświadczenia w zakresie np. obsługi klienta, możliwość zapoznania się z organizacją pracy w większych firmach, wymusza niejako zainteresowanie się np. przepisami prawa pracy, co z pewnością procentuje w przyszłości.

Co zrobić, żeby dostać pracę tymczasową? - Po pierwsze należy zostawić swoje CV lub kwestionariusz osobowy w biurze agencji. Tam też kandydata czeka rozmowa z konsultantem, który zbierze wszelkie niezbędne informacje: jaki rodzaj pracy go interesuje, jakie są oczekiwania finansowe przyszłego pracownika, w jakim zakresie godzin chciałby pracować. Następnie Agencja wyszukuje oferty najbardziej zbliżone do podanych wytycznych - doradza Izabela Formela. Jeśli zaprezentowana oferta nie spełnia oczekiwań kandydata, może on ją swobodnie odrzucić i czekać na inną propozycje.

Rynek pracy tymczasowej w Polsce w ostatnich latach intensywnie się rozwija. Młodym osobom ta forma zatrudnienia pomaga zdobyć doświadczenie, daje możliwość nawiązania kontaktu z rynkiem pracy i może być pierwszym stopniem w zawodowej karierze. Sprawdza się także w przypadku osób o utrudnionym dostępie do rynku pracy, np.: kobiet opiekujących się dziećmi, osób bez doświadczania lub trwale bezrobotnych.


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl