Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Wystawa pracowni batiku SOK2008-06-14  09:35:02
Kategoria: Kultura

W Herbaciarni w Spichlerzu można oglądać wystawę pracowni batiku Słupskiego Ośrodka Kultury, która została założona w roku 1989 przez Marię Hasiec w wyniku fascynacji jawajskimi batikami i innymi dziełami sztuki indonezyjskiej. W ciągu kilkunastu lat pracownia wykształciła ponad 100 młodych osób, które zapoznały się tu nie tylko z techniką batiku, ale też bogactwem indonezyjskiej kultury. Jej elementy takie jak chociażby ornamenty, teatr lalek wayang, posągi z Borobudur, czy wreszcie tropikalna przyroda i pejzaże pól ryżowych zawsze były obecne w twórczości młodych artystów ze Słupska. Ich prace różnią się jednak od tradycyjnych batików jawajskich.

Komponowane są jak obrazy i takie też jest ich przeznaczenie. Najważniejszą rolę nadal odgrywa w nich wosk, którego spękania polskie batiki eksponują szczególnie, tworząc przez to dodatkowy efekt kojarzony z witrażem.

Tym razem w muzeum będzie można zobaczyć 27 wybranych prac. Tematyka obecna na wystawie to oprócz wspomnianej egzotycznej - także takie wątki jak zwierzęta czy np. szkoła. Batiki ze Słupska były prezentowane kilkakrotnie w Indonezji: w roku 1999 w centrum Taman Ismail Marzuki w Dżakarcie, w 2001 r. w Yogkarcie i ponownie w Dżakarcie - Bandungu w roku 2003. Wszędzie przyciągały uwagę publiczności, mediów i środowisk artystycznych, zainteresowanych adaptacją specyficznej techniki barwienia tkanin na polskim gruncie. Słupskie batiki były także eksponowane w Czechach, Danii, Egipcie, Hiszpanii, na Litwie, w Rosji, w Stanach Zjednoczonych i wielokrotnie w Polsce.

Wystawa potrwa do poniedziałku, 14 lipca. Wstęp wolny.


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl