Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Minister w powiecie2008-04-10  15:40:18
Kategoria: Aktualności

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke spotkał się 7 kwietnia br. z rolnikami powiatu słupskiego w siedzibie Starostwa. Powiat był współorganizatorem spotkania wespół z Pomorską Izbą Rolniczą Powiatu Słupskiego. Głównymi tematami były: aktualna sytuacja w rolnictwie i gospodarowanie gruntami Skarbu Państwa. W wypełnionej sali obok rolników zasiedli szefowie lokalnych i wojewódzkich instytucji związanych ze wsią i rolnictwem, był obecny także Poseł na Sejm RP Zbigniew Konwiński.

- Problemy polskiej wsi są liczne i złożone, a nasze rolnictwo wyróżnia się swoją specyfiką w Unii Europejskiej - mówił na wstępie wiceminister Plocke.

Z sali płynęły głosy sygnalizujące trudną sytuację rolników, wynikającą z nie przystających do rzeczywistości i często absurdalnych przepisów prawnych, potrzebę likwidacji niektórych instytucji rolnych, zbyt wysokie wymagania UE.

- Rolnik chciałby wreszcie usłyszeć od polskiego rządu, od polskiego ministra rolnictwa, od posłów, których wybrał, jaka jest polityka rolna polskiego rządu. Prosimy o aktualizację definicji, kto to jest rolnik. Mamy już dość utrzymywania rzeszy pseudorolników. W naszym powiecie jest ok. 3890 gospodarstw liczących od 1 do 5 ha na ogólną liczbę ok. 6100, co stanowi ok. 62 %. Czy takie gospodarstwa są w stanie same się utrzymać, czy nas stać na to, żeby te gospodarstwa dotować? - pytała Urszula Wichniarek, rolniczka, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Słupskiego.

Szczególnie krytyczne głosy padały wobec Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. W zasadzie wszyscy są zgodni, że ta instytucja nie spełnia swojego zadania i powinna ulec poważnym przekształceniom lub likwidacji. Pracuje już nad tym Ministerstwo Rolnictwa i Związek Powiatów Polskich. Tematem zmian w Agencji ma zająć się specjalna komisja. Zadania Agencji przejęłyby samorządy.

- Najbardziej dotkliwe dla rolników są decyzje w sprawie sprzedaży ziemi. Ich potrzeby w tym zakresie są uwzględniane na samym końcu, co jest bardzo niesprawiedliwe, dlatego samorządy muszą mieć na to wpływ - mówił starosta Sławomir Ziemianowicz.

Dzisiaj obrót ziemią w obecnym stanie prawno-organizacyjnym stawia przeciętnych rolników na straconej pozycji wobec dużych gospodarstw czy bogatych spekulantów, nazywanych „rolnikami z Marszałkowskiej”. Po wizycie w starostwie Kazimierz Plocke wygłosił wykład nt. Wspólnej polityki rolnej w UE dla studentów Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania w Słupsku.

Następnie powrócił do siedziby powiatu, aby wysłuchać razem z Wojewodą Pomorskim Romanem Zaborowskim, co w sprawach rolnictwa mają do powiedzenia samorządowcy powiatu słupskiego. (LK)


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl