Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Słupszczanie nie chcą tarczy USA2008-03-28  10:18:43
Kategoria: Aktualności

60% mieszkańców Słupska i powiatu słupskiego jest przeciw budowie tarczy antyrakietowej w podsłupskim Redzikowie. Tylko 31% mieszkańców wyraża poparcie dla lokalizacji tej inwestycji. Na zlecenie Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku PBS DGA w Sopocie przeprowadziło telefoniczne badanie opinii publicznej mieszkańców Słupska i powiatu słupskiego.

W badaniu pytano m.in. o poparcie dla budowy tarczy w podsłupskim Redzikowie, gotowość do manifestowania tego poparcia i warunki na jakich mieszkańcy zgodziliby się na tę inwestycję.

Największe poparcie dla budowy tarczy wyrażają najmłodsi mieszkańcy (w wieku 18-24 lata) - 46% (suma odpowiedzi zdecydowanie tak i raczej tak). Najmniejsze osoby powyżej 60 roku życia - zaledwie 20%. 44% badanych twierdzi, że po wybudowaniu tarczy zmniejszy się lub raczej zmniejszy się bezpieczeństwo mieszkańców Słupska i okolic. Przeciwnego zdania jest zaledwie 19%. 27% twierdzi, że nic się nie zmieni.

49% uczestników sondażu nie zgodzi się na tarczę za żadną cenę. 24% zgodziłoby się za inwestycję w infrastrukturę o wartości wyższej niż 100 mln złotych. 11% za inwestycję powyżej 20 mln złotych. 7,5% wyraża zgodę bez względu na cenę - nawet za darmo.

W badaniu uczestnicy odpowiadali także na pytanie dotyczące tego, czy społeczność lokalna powinna w większym stopniu być angażowana w dyskusję wokół tarczy. Aż 92% zgodziło się z taką opinią. 46% uważa, że taką debatę powinien organizować samorząd, 43%, że rząd, 17% w roli organizatora widziałoby media, a 16% organizacje społeczne.

69% badanych twierdzi, że nie będzie brało udział w manifestacjach związanych z budową tarczy. 21% deklaruje uczestnictwo w manifestacjach przeciw tarczy, a 6% w manifestacjach wyrażających poparcie dla jej budowy.

W tym pytaniu widoczna jest różnica w zależności od wieku respondenta. W grupie 18-24 za budową tarczy manifestować będzie 12%, przeciw 16%. W grupie 60 lat i więcej 5% manifestować będzie poparcie, a 27% sprzeciw.

Badanie zostało zrealizowane w ramach projektu Słupsk Obywatelski II, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl