Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Premiera spektaklu „Trzy Świnki”2008-02-19  15:08:34
Kategoria: Kultura

W słupskim Teatrze Lalki „Tęcza” odbyła się premiera bajki pt. „Trzy Świnki” autorstwa Sergiusza Michałkowa. Spektakl, nieco „odświeżony” i z całkowicie nową obsadą wyreżyserował Władysław Owczarzak. - Spektakl został wznowiony po 11 latach. My co jakiś czas wracamy do starych spektakli, które wiemy, że się sprawdziły, że się podobały - mówi Sabina Michalska, konsultant programowy „Tęczy”. - Od poprzedniego spektaklu różni się tym, że występuje w nim trochę więcej aktorów. Trochę też odświeżyliśmy niektóre sceny. Spektakl dyskretnie przemyca pewne wartości, które są cenne dla każdego. Nie ma tu wprost morałów i pouczeń - dodaje.

„Trzy Świnki” to bajka, która daje szansę na rozbudzenie dziecięcych emocji, a przez to aktywny udział widzów w toczących się zdarzeniach. Sztuka opowiada o przygodach trzech zabawnych prosiaczków: Nuf-Nuf, Naf-Naf, Nif-Nif.

Zbliża się jesień i najstarszy z braci namawia pozostałych do budowy wspólnego domu, który ochroni ich przed zimnem i niebezpieczeństwem. Nif-Nif i Naf-Naf nie mają jednak ochoty na wspólne budowanie, wolą wygrzewać się na słoneczku i baraszkować, a kiedy przyjdzie pora - wybudować własne domki. Swoją decyzję tłumaczą tym, że do zimy jeszcze daleko, a wilki nie istnieją, bo zające ... dawno je wytępiły. Tymczasem Nuf-Nuf nie zważając na kpiny, zbiera kamienie i własnymi siłami przygotowuje schronienie.

Zgodnie z prawidłami baśni, niefrasobliwość i lenistwo prosiaczków zostają przykładnie ukarane. Świnki, aby ocalić życie, muszą szukać pomocy u najstarszego brata.

W inscenizacji Władysława Owczarzaka dawny wątek baśniowy nabiera nowych znaczeń. Przedstawienie wyraźnie stylizowane na lata dwudzieste, jest na pół kabaretową wersją zdarzeń. Nie ma tutaj natrętnego pouczania z pozycji lepiej wiedzącego, jest żart i draka, a wszystko potraktowane z dystansem i humorem. To sprawia, że dydaktyczne przesłanie utworu, aby być w życiu przewidującym i pracowitym oraz rzetelnie wykonywać swoje obowiązki, dociera jakby mimochodem.

Niewątpliwym atutem spektaklu jest barwna scenografia i kostiumy Lucjana Zamela oraz rzadko spotykane lalki mimiczne (tzw. Muppety). Widowisko ożywiają piosenki skomponowane przez Krzysztofa Arciszewskiego.

Spektakl trwa z przerwą godzinę i 10 minut. Skierowany jest do wszystkich dzieci w wieku od 3 do 10 lat, a także do tych dorosłych, którzy nie zatracili dziecięcej wrażliwości w odczuwaniu świata. (opr. jas)


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl