Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
PRL - tak daleko, tak blisko ...2008-02-14  18:43:02
Kategoria: Kultura

Na podróż w czasy PRL-u zaprasza Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. W holu Zamku Książąt Pomorskich można oglądać wystawę czasową „PRL - tak daleko, tak blisko…”. Ekspozycja została przygotowana przez OBEP w Gdańsku i BEP w Warszawie, a zaaranżował ją Dział Naukowo-Oświatowy MPŚ. 90 plansz fotograficznych ukazuje 45 lat Polski Ludowej (1944-1989). Zdjęcia dokumentują rok po roku okres PRL-u, przedstawiają najważniejsze, często przełomowe wydarzenia z tamtej dla niektórych odległej, dla innych całkiem jeszcze niedawnej epoki.

Na ułożonych chronologicznie fotografiach można zobaczyć całą najnowsza historię Polski w pigułce, m.in. zdjęcia z wydarzeń grudniowych na Wybrzeżu w 1970 roku czy wprowadzenie i przebieg stanu wojennego (1981-1983), odbudowa stolicy i budowa Nowej Huty, jak też budowa hali montażowej FS.

Na wystawie ukazane zostało oficjalne i niezależne życie kulturalne w PRL-u. Wybrane fotografie dokumentują przejawy socrealizmu czy czasy odwilży. Nie mogło również zabraknąć zdjęć z I Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu czy legendarnego już Rockowego Festiwalu w Jarocinie (tutaj z 1985 roku). Ekspozycję można też oglądać z perspektywy kolejnych kryzysów Polski Ludowej wyznaczanych przez tzw. „polskie miesiące”: Czerwiec i Październik ’56, Marzec ’68, Grudzień ’70, Czerwiec ’76, Sierpień ’80 i Grudzień ’81. Doprowadziły one do zwycięstwa Solidarności w wyborach w 1989 r. (opr. jas)


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl