ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
Nowa wystawa czasowa w muzeum2006-06-06  14:09:32
Kategoria: Kultura

W Zamku Książąt Pomorskim Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oglądać można najnowszą wystawę czasową prezentującą martwe natury i sceny animalistyczne, czyli dzieła powstałe z obserwacji natury. Prace malarskie, głównie XVII i XVIII - wiecznych znanych i cenionych twórców holenderskich, flamandzkich i włoskich, zostały zestawione z grafiką i rysunkami z okresu od XVI do XVIII wieku. W ten sposób pokazane zostały motywy inspirujące, występujące w niemalarskich dyscyplinach artystycznych - mniej znanych odbiorcy, zatem tym bardziej wartych uwagi.

Taka prezentacja unaocznia podwójny kontekst funkcjonowania dzieł sztuki w każdym czasie - z jednej strony jako przedmiotów służących zaspokojeniu potrzeb estetycznych, skierowanych w stronę emocji widza, a z drugiej jako elementów odwołujących się do wiedzy odbiorcy, do intelektualnej sfery ludzkiej aktywności.

Stosunkowo rzadko istnieje możliwość obejrzenia na jednej wystawie obrazów olejnych i rycin pokazujących takie same motywy. Jednym z powodów jest wrażliwość papierowego podłoża na światło.

Jedną z atrakcji przygotowywanej ekspozycji są prawdziwe martwe natury, zaaranżowane z oryginalnych przedmiotów z epoki. Będzie można zobaczyć zestaw przedmiotów, a obok ich malarski ekwiwalent. (jas)


 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl