Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza
zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

X Zamknij


 

ISSN 1897-2284

 
 
 
  Spis treści
:. Aktualności
:. Kultura
:. Sport
:. Felietony
:. Nasze rozmowy
:. Kronika policyjna
Redakcja
:. Kontakt e-mail
Partnerzy:
 
XXI Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej2012-06-20  20:26:35
Kategoria: Kultura

W Młodzieżowym Centrum Kultury w Słupsku odbyła się już XXI edycja Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej.

Grand Prix festiwalu otrzymała Diana Gliniecka z Młodzieżowego Domu Kultury w Słupsku. Wśród dzieci młodszych, czyli tych z klas I-III w kategorii solistów najlepsza była Marysia Kocioł ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Słupsku, zaś w kategorii zespołów zwyciężyły „Świerszcze” z Gminnego Ośrodka Kultury w Głobinie.

Czytaj dalej ...


Majówka w Klukach2012-05-03  20:05:38
Kategoria: Kultura

Jak co roku, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach rozpoczęło kolejny już sezon swojej działalności trzydniową imprezą „Czarne Wesele”.

W trakcie spotkania licznie przybyli zwiedzający mogli zapoznać się między innymi z technikami dekarskimi i ciesielskimi. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również zagroda rzemieślnicza, w której ręcznie wykonywano specjalne buty dla koni, tzw. klumpy. Przy magazynie na sprzęt rybacy demonstrowali sposób wyrobu i naprawiania sieci przy pomocy specjalnego narzędzia - kleszczki. Podczas imprezy można było również zobaczyć jak kiedyś wyglądały prace domowe kobiet. W chatach stały ręczne maglownice, w innych furkotały kołowrotki, tkaczki tkały materiał.

Czytaj dalej ...


Gra muzyka2008-09-06  09:32:46
Kategoria: Kultura

W Słupsku rozpoczyna się 42. Festiwal Pianistyki Polskiej. Tegoroczna edycja potrwa do 12 września. Popołudniowe koncerty będą się odbywały w sali Muzeum Pomorza Środkowego w ramach Estrady Młodych. Na melomanów czekają również wieczorne spotkania z muzyką w sali Filharmonii, w której pierwszy raz zabrzmi nowy fortepian Steinway & Sons, który Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne kupiło pod koniec ubiegłego roku. (mas)

Wernisaż wystawy „Pamięć i Wyobraźnia”2008-08-25  14:35:42
Kategoria: Kultura

W galerii Stara Wozownia w Centrum Edukacji Regionalnej w Warcinie odbył się wernisaż pt. Pamięć i Wyobraźnia autorstwa dr. Kazimierza Jałowczyka, znanego słupskiego artysty plastyka. Autor wystawę dedykuje pamięci ludzi heroicznych, żyjących szczytnymi ideałami, dla których poświęcali wszystko, a którym zabrakło miejsca na pomnikach. (jas)

Będzie wesoło2008-08-12  18:34:26
Kategoria: Kultura

W podsłupskiej Dolinie Charlotte dla miłośników kabaretów czeka prawdziwa uczta. Na scenie w miejscowym amfiteatrze wystąpi jedna z najlepszych formacji tego typu w Polsce - Kabaret Moralnego Niepokoju. Artyści przedstawią zarówno swoje najbardziej znane skecze oraz te najnowsze, które dopiero zaczynają pokazywać szerszej publiczności. Na scenie pojawi się również zielonogórski kabaret Słuchajcie, który mimo krótszego stażu na polskiej scenie kabaretowej zdobył już wiele prestiżowych nagród. (mas)

Pamiętali o Niemenie2008-07-22  12:35:48
Kategoria: Kultura

Koncertem Kayah na słupskim placu Zwycięstwa zakończyła się kolejna edycja festiwalu młodych talentów Niemen Non Stop. Jury po wysłuchaniu 21 wykonawców wyłoniło „złotą dziesiątkę”, w której znalazła się jedyna słupszczanka - Anna Murawiejko. Grand Prix festiwalu w wysokości 6 tysięcy złotych zdobyła grupa Beimcik/Fortuna Quintet z Poznania. Pierwsze miejsce oraz ufundowaną przez prezydenta Słupska nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych zdobyła grupa Alters z Warszawy, a jego solistkę Martę Zalewską wyróżniono za wysoki poziom prezentacji wokalnej i instrumentalnej. TVP Kultura ufundowała nagrodę, która została podzielona między zespoły Beimcik/Fortuna Quintet z Poznania i „Alters” z Warszawy.

Czytaj dalej ...


„Tęcza” na Dziecięcym Lecie Teatralnym2008-07-15  20:18:36
Kategoria: Kultura

W Warszawie rozpoczął się VIII Ogólnopolski Festiwal Dziecięce Lato Teatralne, który potrwa aż do 20 sierpnia. Spektakle prezentowane w ramach imprezy są całkowicie bezpłatne i dostępne dla każdego. Na imprezie zaprezentuje się także Teatr Lalki „Tęcza” ze Słupska, który przedstawi najmłodszej publiczności spektakl ekologiczny w reżyserii i inscenizacji Małgorzaty Kamińskiej-Sobczyk, pt. „Pieśń Lasu”. Festiwal ma charakter konkursu, a spektakle oceniać będzie specjalnie dobrane Jury. Warto przypomnieć, że Teatr Lalki „Tęcza” prezentował się już na Festiwalu Dziecięce Lato Teatralne w 2006 roku. Wówczas zdobył nagrodę Grand Prix - Pajacyka Dziecięcego Lata Teatralnego za przedstawienie Krzysztofa Rau pt. „Metamorfozy”.

Nowy portret Witkacego2008-07-09  13:52:18
Kategoria: Kultura

Na wystawie stałej dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza (1885-1939) w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku można oglądać nabyty niedawno „Portret dziewczynki”. Obraz jest sygnowany i datowany - wykonany został 26 kwietnia 1938 roku i reprezentuje typ E. Przypomnijmy, iż zgodnie z „Regulaminem Firmy Portretowej >S.I.Witkiewicz<” typ E to „Dowolna interpretacja psychologiczna, według intuicji firmy”.

Czytaj dalej ...


Jarmarki Gryfitów rozpoczęte2008-07-08  15:46:05
Kategoria: Kultura

Na Rynku Rybackim i dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich odbył się pierwszy w tym sezonie Jarmark Gryfitów, który już na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych Słupska. W minioną sobotę plac przed Herbaciarnią opanowali przedstawiciele Słupskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, pod hasłem „Tęsknota za PRL-em”: prezentacja dorobku i zbiorów słupskich numizmatyków - wystawa medali i monet kolekcjonerskich z okresu PRL-u. Podczas inauguracyjnej imprezy odbyła się m.in. promocja żetonu menniczego „Cztery Słupie”, skorzystać można było również z usług ekspertów z Towarzystwa Numizmatycznego oraz odwiedzić stoisko mennicy Polskiej. Czas spędzony na świeżym powietrzu umilały spektakle i występy grup ludowych, m.in. karaimskiego zespołu „Dostlar”, Zespołu Międzynarodowych Tańców Ludowych „Skawysz” i Zespołu Pieśni Ludowych „Suniczka” z Białorusi.

Czytaj dalej ...


Monodramy zagościły w Słupsku2008-06-17  13:03:38
Kategoria: Kultura

Zwycięzcą 53. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Sam na scenie” została Marta Andrzejczyk z Olsztyna, która w nagrodę pojedzie na Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Poziom finału rozgrywanego po raz pierwszy w Słupsku był bardzo wysoki i jury konkursu przyznało aż osiem wyróżnień, nie przyznając nikomu nagrody głównej - Grand Prix. Publiczność dopisała zarówno w małej sali Nowego Teatru jak i w Teatrze Rondo, gdzie można było obejrzeć przedstawienia. Nagrody pieniężne ufundował Urząd Miejski w Słupsku oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i Instytut Książki. (mas)

Archiwum artykułów >>

 

  © 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone   statystyki www stat.pl